3,50 bølgegang

Posted by Sacha in Håndarbejdskurven | Tagged | 4 Comments

Jeg har forsøgt mig med en hæklenål af flere omgange, sidst gik jeg i stå fordi jeg ikke kunne lure hvordan man lukkede en cirkel – lad mig sige det sådan: Det er faktisk temmelig simpelt.

Nå hvor jeg har fået has på den teknik, kunne jeg for alvor kaste mig over bedstemorfirkanter.

Jeg har ikke kunne finde nogen how-to vejledning på dansk, men den findes på amerikansk (lige her), så jeg sidder og kigger på billederne der og bliver misundelig på det ensartet stykke arbejde.
Mit er ikke helt ensartet endnu, fastheden jeg hækler med er langt fra jævn, hvilket ses tydeligt på den blå cirkel.

At læse sådan en hækleopskrift er ikke lige til for en rookie som mig, for er der noget man anvender; Så er det forkortelser i massevis.

Så er der farverne på billedet, den grønne er langt mere krads i virkeligheden, men den vil på ingen måde lade sig gengive, hverken med kameraet eller med telefonen.

4 Responses to 3,50 bølgegang

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.